Fizik Tedavi Ünitesi
10 Ağustos 20231- SICAK PAKETLER (HOT PACK) 
 
Çeşitli şekillerde hazırlanmış sıcak paketler fizik tedavide yaygın olarak kullanılmaktadır. Ağrının kontrol edilmesinde yardımcı olur, adaleleri gevşetir. Yine yapılacak diğer tedaviler öncesi (rehabilitasyon uygulamaları gibi) uygulanarak daha verimli sonuçlar alınmasını sağlayabilir.             
Kullanıldığı Hastalıklar: Eklem dışında ve iltihapsız eklem romatizmalarının çok ağrılı ve alevli seyreden başlangıç dönemlerinin haricinde düşme, çarpma, kaza gibi travmalardan sonra ve kireçlenmelerin yine alevlenme göstermeyen dönemlerinde, adalelerin ağrılı spazmlarında,bel ve boyun fıtığı başta olmak üzere çeşitli omurga hastalıklarında gerek yalnız başına gerekse diğer tedavi işlemleriyle beraber uygulanabilmektedir.  
Kullanılmayacağı Alanlar: Bazı hastalıklarda  sıcak uygulamalar yapılmamalıdır. Enfektif ve açık yaraların üstüne, sıcaklığa tepki veren bünyelerde, çok yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarında, kanserli bölgelerin üzerine, lokal his kusurları damar dolaşım bozukluğu olan hastalara uygulanmamalıdır.   
Uygulama Şekli: Uygulama süresi 10-30 dakika arasındadır.

2- ULTRASON TEDAVİSİ       
1-Ultrason meydana getirdiği ses dalgalarının titreşmesi sırasında ısı oluşturan bir tedavi olup hem ısıya bağlı hem de biyolojik kaynaklı etkiler ortaya çıkarır.

Kullanıldığı Hastalıklar:  Başta çeşitli adale ve eklem hastalıkları,fibromiyalji, ağrılı adale spazmları, travma veya ameliyat sonrası dokularda meydana gelen şekil bozuklukları(kontraktürler), çeşitli eklem kireçlenmelerinde kullanılabilmektedir.
Ayrıca romatizmaların iltihaplı olmadığı dönemlerde,bBel ve boyun fıtığı başta olmak üzere çeşitli omurga hastalıklarında ultrason kullanılabilmektedir.
Kullanılmayacağı Alanlar:  Bacaklardaki damar dolaşımı bozukluklarında, romatizma ve kireçlenmelerin akut ve iltihaplı dönemlerinde, göz üzerine,gebelikte uterus üzerine,açık ve enfekte yaralarda, kanserli dokular üzerine ultrason uygulanmaz. Tedavi süresi her seferinde 6-15 dakika arasında değişir. Bunun süresi ve akım şiddetini uygulanacak yeri ve başlığın dolaştırılma tarzını hekim belirler

ftrultrason.jpg

3- ELEKTROTERAPİ 
  
     
Değişik tipte elektrik akımları tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Eskiden kullanılan birçok akım çeşidi terkedilmekle beraber yeni bulunan akımlar fizik tedavi amacıyla başarıyla hastalara uygulanmaktadır. 

 TENS Akımları:     
Ağrının mekanizması ile geliştirilmiş son teori olan kapı-kontrol teorisinden sonra (Melzack-Wall ) geliştirilmiş bir akım şeklidir.   

Kullanıldığı hastalıklar:  Nedeni ne olursa olsun ağrılı olan tüm hastalıklarda kullanılan bir tedavi yöntemidir. Kireçlenme ve romatizmalar, omurga çevresi hastalıklarda (fıtıklar vb)  olumlu sonuçlar vermektedir.  Uygulama Şekli: Sorunlu bölgelere çıplak cilt üzerine konulan elektrotlar yardımıyla verilen özel bir elektrik akımıdır. Çeşitli tipleri vardır. Bu yöntem genellikle günde 20-30 dakika kadar uygulanır. Uygulama ile vücutta endorfin isminde morfin benzeri bir hormonu salgılatarak etkisini göstermektedir.


elektroterapi.jpg

  • ftr 1.JPG
  • ftr 2.JPG
  • ftr 3.JPG